MDŽ - karafiáty, estrády a Istanbulský dohovor

Autor: Nadácia otvorenej spoločnosti OSF | 8.3.2016 o 18:00 | (upravené 8.3.2016 o 18:29) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  427x

Medzinárodný deň žien - karafiáty, estrádne akcie v kulturákoch a humor o manželkách a svokrách. Tak nám bol tento deň roky predstavovaný nielen bývalým režimom, ale aj dnešnými politikmi.

Značka MDŽ je dnes pre mnohých vyprázdneným pozostatkom minulosti. Obzvlášť v časoch, keď je v našej spoločnosti všeobecne platná rodová rovnosť, no nie?

No nie. V posledných rokoch sa v slovenskej spoločnosti opäť objavil konflikt o to, ako má táto rovnosť vyzerať a či ju vlastne chceme. Tentoraz je to však konflikt, ktorý znemožňuje akékoľvek snahy efektívne pomôcť ženám a poťažmo i mužom, ktorí to potrebujú.

“Počas svojho dospelého života, od svojich 15 rokov doteraz, bolo fyzickému a/alebo sexuálnemu násiliu vystavených celkovo 34% žien Slovenska (priemer EÚ-28 je 33%). Počas jedného roka, 12 mesiacov pred rozhovorom, fyzickému a/alebo sexuálnemu násiliu bolo vystavených 10% populácie žien Slovenska.

Navyše jednu z foriem psychického násilia, ako je napríklad kontrolujúce správanie, ponižovanie a zastrašovanie, vyhrážanie ublížením deťom a pod., zažilo počas svojho života zo strany partnera 47% žien.” (zdroj)

Pred týmito číslami nemôžeme zatvárať oči. Znamenajú totiž reálnych ľudí s reálnymi príbehmi, ktorí potrebujú reálnu pomoc.

V prípadoch domáceho násilia tu dnes pomoc poskytuje niekoľko organizácií v rôznych kútoch Slovenska. Ich kapacity však zúfalo nestačia. Obetiam sexuálneho násilia sa odborne a cielene nevenuje nik. Získať odbornú pomoc je v takýchto prípadoch veľmi ťažké a suplujú ju organizácie pracujúce s domácim násilím či podporné združenia bez odborných kapacít.

Domáce aj sexuálne násilie upravujú naše zákony, ale tieto zákony sú zastaralé, dávno nekopírujú reálne potreby obetí a napriek istým posunom neposkytujú dostatočnú ochranu tým, ktorí to potrebujú.

Aj tie časti, ktoré sú v zákonoch upravené dostatočne sa nie vždy premietnu do reality. Polícia aj naďalej na svojom webe šíri škodlivé mýty o spoluvine obetí sexuálneho násilia.

V médiách sa objavujú prípady žien zavraždených svojimi ex/partnermi. Často ide o prípady dlhodobého násilia, na ktoré bola opakovane upozorňovaná aj polícia, no tá však dostatočne nekonala.

A ak už sa aj páchatelia postavia pred súd, dostávajú často nízke tresty. Neexistuje tu navyše plošný program, ktorý by následne pracoval s ich postojmi a správaním, ktoré viedli ku páchaniu takéhoto násilia.

Mnohé z týchto problémov môže Slovensku pomôcť vyriešiť ratifikácia a následná implementácia tzv. Istanbulského dohovoru. No namiesto reálnej diskusie ako Dohovor začleniť do nášho systému čo najlepšie a najviac ku prospechu obetí, sme sa zasekli na tom, či naozaj chceme v spoločnosti podporovať rodovú rovnosť. Vynorili sa tu zrazu nové skomolené pojmy, Dohovorom šermuje cirkev a aliancie proti právam žien a sexuálnych menšín a nik vlastne nevie, o čom to všetko je.

Istanbulský dohovor, plným názvom Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu si kladie nasledovné ciele:

  1. ochraňovať ženy pred všetkými formami násilia, predchádzať mu, trestne ho stíhať a odstrániť ho
  2. odstraňovať diskrimináciu žien a podporovať rovnoprávnosť
  3. navrhnúť opatrenia na ochranu všetkých obetí domáceho a sexuálneho násilia
  4. podporovať medzinárodnú spoluprácu s týmito cieľmi
  5. podporovať vznik integrovaného prístupu na odstránenie týchto typov násilia.

Celé znenie Dohovoru nájdete TU.

Tvrdiť, že ide o niečo radikálne, ohrozujúce či o niečo, čo rozloží našu spoločnosť jednoducho nemá žiadne opodstatnenie. Zbavme sa emóciami nabitých skomolených termínov a fráz a skúsme sa na to radšej pozrieť triezvo. Máme tu problém a treba ho riešiť. Hneď.

Medzinárodný deň žien, deň ktorý má pripomínať boj žien za rovnoprávnosť a lepšie podmienky pre svoj život, môže byť prvou príležitosťou pustiť sa do toho. Pokojne aj s karafiátom na stole. 

Mirka Grófová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Váhostav dostal pokutu za schránkové firmy, majiteľom je Široký

Úrad pre verejné obstarávanie udelil stavebnej firme Váhostav pokutu za neprehľadnú vlastnícku štruktúru, Široký je skutočným vlastníkom podniku.

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien.

SVET

Čo sa stalo s poľskou armádou? Nad skúsenosťami prevláda lojalita

PiS sleduje vlastné politické ciele aj v armáde.


Už ste čítali?