reklama

Experiment štátneho inštitútu definitívne vyvracia Ficove tvrdenia

Tomáš a Koloman hľadali medzi júlom a septembrom 2014 prácu. Mali podobné vzdelanie, rozdiel bol v ich menách a bydliskách. Koloman Berky pochádza z regiónu s vysokým zastúpením Rómov. Aj podľa mena by asi mohol byť Róm. U Tomáša Žilinského toto podozrenie nie je a preto sa jeho životopis páči viac. Miera pozvaní na pohovor u Kolomana nedosahuje ani polovicu. Potvrdzujú to aj ďalšie mená: Michal Kováč, Pavol Haluška, Mário Lakatoš a Dezider Oláh a ich žiadosti o zamestnanie. Nejde o skutočný príbeh, ide o experiment Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Zásadným záverom experimentu IFP (analytického útvaru ministerstva financii) bolo, že rómski uchádzači o prácu majú v porovnaní s nerómskymi menej než polovičnú šancu, že budú pozvaní na pracovný pohovor, aj ak majú rovnaké osobné aj pracovné charakteristiky. Experimentátori z IFP vytvorili šesť fiktívnych uchádzačov o zamestnanie, pričom trom dali typicky rómske mená a doplnili ich adresami z lokalít s vysokým zastúpením rómskej populácie. Nakoniec takto zaslali 124 žiadostí na 62 pracovných miest. Počas troch mesiacov prišlo 66 odpovedí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi odpoveďami bolo aj 36 pozvaní na pohovor, pričom však už tu narážame na zásadný rozdiel. Na pohovor bolo pozvaných 40,3% nerómskych uchádzačov, ale len 17,7% rómskych uchádzačov. Kým u nerómskych uchádzačov 69,4% dostalo vôbec nejakú odpoveď, u rómskych uchádzačov to bolo iba 37,1%. Zaujímavé pritom je, že kým pri stredoškolákoch sú rozdiely zásadné, u vysokoškolákov nejde o štatisticky významné odchýlky.

V Česku k podobným záverom ako IFP došli experimentátori a experimentátorky z centra pre ekonomický výskum CERGE-EI, keď sledovali trh s bytmi. Jiří Hájek dostal odpoveď zo 78% inzerátov, na ktoré sa ozval, kým Gejza Horváth a Phan Quyet Nguyen dostali odpoveď len zo 41% inzerátov. Spolu odpovedali na 1800 inzerátov na prenájom bytov v Prahe. Pri experimente zameranom na hľadanie zamestnania dopadol Phan Quyet Nguyen ešte horšie než Gejza Horváth. Identickú metódu pre zber dát o diskriminácii na trhu práce zvolili už v roku 2003 v USA Marianne Bertrand a Sendhil Mullainathan. Tí zistili, že Emily a Greg potrebujú poslať desať žiadostí, aby sa im niekto ozval naspäť. Lakisha a Jamal musia poslať žiadostí pätnásť. Vo výskume, ktorý robili britskí úradníci z Národného centra pre sociálny výskum boli výsledky približne rovnaké (Alison Taylor: 9; Nazia Mahmood a Mariam Namagembe: 16).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V diskriminácii na trhu práce nie sme naozaj ničím výnimoční. Namiesto uspokojenia sa s touto informáciou by sme ale mali konať. Výsledky výskumu IFP pripomínajú situáciu z roku júna 2013. Premiér vtedy vyhlásil, že Rómovia deformujú čísla o nezamestnanosti na Slovensku. Hovoril o komunite 250- až 300-tisíc rómskych občanoch bez práce. Toto číslo je zjavne nadhodnotené, no ak mu Robert Fico verí, výskum IFP ho musel vystreliť zo stoličky. Ak je na Slovensku veľa nezamestnaných Rómov, môže za to vo veľkej miere rasizmus na trhu práce. 

Dôkazy o diskriminácii tentokrát neprináša mimovládna organizácia, ale útvar ministerstva financií. Ich závery by mohli zasiahnuť pozície nečinnosti štátnych inštitúcií a pohodlné obviňovanie Rómov. Máme potenciál ukázať zodpovednú politiku a správať sa podľa toho, čo dlhodobo len deklarujeme. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stanislav Daniel

project manager NOS-OSF

Nadácia otvorenej spoločnosti OSF

Nadácia otvorenej spoločnosti OSF

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava vznikla v roku 1992 s cieľom podporovať a budovať občiansku spoločnosť na Slovensku a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Od svojho vzniku bola NOS-OSF súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V roku 2013 sa Nadácia otvorenej spoločnosti osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete OSF dnes už nemá status členskej organizácie. Nadácia sa zameriava na programy na podporu inkluzívneho vzdelávania, rast občianskej spoločnosti, podpory slobodných médií a slobody prejavu či podporu kritického myslenia. Medzi jej hlavné projekty patria Otvorené školy, Novinárska cena a Fond investigatívnej žurnalistiky, Aflatoun či program Stronger Roots for Civil Society. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu