reklama

Dlhý bič na Rómov

Oslobodzovací verdikt súdu s košickými policajtami obvinenými z týrania rómskych chlapcov nie je v širších súvislostiach až taký prekvapivý. Sám som ho síce nečakal, dúfal som do poslednej chvíle, že tyranov stihne spravodlivý trest. No v kontexte minulých rozhodnutí v podobných prípadoch a typických postupov polície voči Rómom naozaj nešlo o prekvapenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Proti rozsudku sa prokurátor odvolal. Je možné, že odvolaní ešte bude niekoľko a že sa prípad dostane po mnohých rokoch na Európsky súd pre ľudské práva do Štrasburgu a že po ďalších rokoch súd rozhodne v prospech obetí a vráti kauzu naspäť na Slovensko. Nebolo by to prvý raz. Známy je aj prípad Róma, ktorý za zvláštnych okolností zomrel na policajnej stanici v Poprade.

Vtedy 21-ročného Ľubomíra Šarišského policajti zadržali v auguste 1999 pre podozrenie z krádeže bicykla. Na stanici ho vypočúvali štyria policajti. Potom ale prišiel ďalší, ktorý bol v tom čase mimo služby. Zatvoril sa so Šarišským vo vedľajšej miestnosti a v istej chvíli bol vypočúvaný strelený do brucha zbraňou vypočúvajúceho. Zomrel na následky zranenia o štyri dni neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd v Poprade prijal verziu, že Šarišský počas výsluchu ukradol zbraň (!) a zastrelil sa. Policajt teda dostal podmienku za to, že si svoju pištoľ neuchránil. Vdova po Ľubomírovi Šarišskom sa obrátila na Európsky súd pre ľudské práva a ten v roku 2010 – teda jedenásť rokov po incidente – rozhodol v jej prospech a vrátil kauzu na Slovensko. Štát sa podľa súdu previnil tým, že zodpovedné orgány kauzu riadne nevyšetrili. Slovensko malo v súvislosti s rozsudkom zabezpečiť, aby sa už nikdy nič podobné nestalo.

Nepoučili sme sa však. Jedna podozrivá kauza strieda druhú. V máji 2010 v Tornali Róm zomrel po zásahu policajtov a použití slzného plynu. V júni 2012 v Hurbanove mestský policajt (mimo služby) zastrelil troch a zranil ďalších dvoch členov rómskej rodiny. V júni 2013 v Moldave nad Bodvou policajti bezdôvodne vtrhli do obydlí Rómov a viacerých zmlátili. V prvej kauze od začiatku polícia odmietala svoju vinu. V druhej vyhlásili policajta za blázna, aby mu znížili trest, no namiesto psychiatrického liečenia išiel do bežného väzenia. A policajti zasahujúci v Moldave dostali pochvalu od ministra vnútra aj premiéra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celá krajina síce videla video, na ktorom policajti mučili mladých Rómov. No keďže záznam bol získaný protizákonne, súd ho odmietol použiť ako dôkaz. Iné dôkazy neboli a policajti sami proti sebe nesvedčili. A tak to Milanovi Mihokovi, Oliverovi Konderlovi, Júliusovi Csorbovi, Jaroslavovi Šimkovi, Igorovi Nagyovi, Zdenovi Voskárovi, Marcelovi Kmecovi, Márii Halilčevič, Matejovi Kováčovi a Jánovi Fuňákovi prešlo. Skutok sa nestal.

Chcel by som sa vedieť vcítiť do kože niektorých z nich. Vedieť, či sa aspoň na chvíľu báli spravodlivosti, alebo skôr mali istotu, že súd je na ich strane. Tak ako často verejná mienka. Vláda a médiá vykresľujú Rómov ako bezpečnostnú hrozbu. A čím viac sa im to darí, tým viac si môžu policajti dovoľovať. Nesmieme ale zabudnúť, že podpobnými postupmi sa bezpečnosť v krajine neposilní, ale výrazne oslabí. Policajný štát nepomáha a nechráni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stano Daniel

Projektový manažér NOS-OSF

Nadácia otvorenej spoločnosti OSF

Nadácia otvorenej spoločnosti OSF

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava vznikla v roku 1992 s cieľom podporovať a budovať občiansku spoločnosť na Slovensku a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Od svojho vzniku bola NOS-OSF súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V roku 2013 sa Nadácia otvorenej spoločnosti osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete OSF dnes už nemá status členskej organizácie. Nadácia sa zameriava na programy na podporu inkluzívneho vzdelávania, rast občianskej spoločnosti, podpory slobodných médií a slobody prejavu či podporu kritického myslenia. Medzi jej hlavné projekty patria Otvorené školy, Novinárska cena a Fond investigatívnej žurnalistiky, Aflatoun či program Stronger Roots for Civil Society. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu