Hurá do školy

Autor: Nadácia otvorenej spoločnosti OSF | 7.9.2015 o 14:46 | (upravené 8.9.2015 o 7:52) Karma článku: 1,42 | Prečítané:  317x

Začiatok septembra má trpkú príchuť. Prvého septembra, v Deň ústavy, si pripomíname, že ľudia sú si rovní v dôstojnosti i v právach, a druhý septembrový deň nastúpia zástupy rómskych detí do oddelených tried a škôl.

Často škôl špeciálnych. Nedostanú kvalitné vzdelanie a nie sú im vytvorené rovné podmienky pre ďalší rozvoj. V lepšom prípade si po dokončení školskej dochádzky nájdu veľmi zle platenú ťažkú prácu, v horšom prípade budú na celý život závislí na sociálnom systéme.

Európska komisia začala v apríli konanie voči Slovenskej republike pre porušenie princípov rovného zaobchádzania a to práve kvôli pretrvávajúcemu nadmernému zastúpeniu rómskych detí v špeciálnych školách a triedach. Tie sú určené deťom s postihnutím a komisii sa jednoducho nepozdáva množstvo rómskych detí, ktoré v nich končí. Po prvotnom popieraní sa vláda rozhodla uskutočniť niekoľko legislatívnych úprav. Urobila tak bez širšieho konzultačného procesu a tak sa neočakávalo, že by zmeny mohli mať zásadný dopad. A zatiaľ ani nemajú, rómske deti aj tento rok nastupujú na koľaj vylúčenia a trvalého prešľapovania na mieste, niekde na okraji spoločnosti.

V najznámejšom rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva o segregácii rómskych detí v roku 2007 súd potvrdil smutnú štatistiku z Ostravy – ak ste rómskym dieťaťom, máte 21-krát väčšiu šancu, že vás pošlú do špeciálnej školy. Na Slovensku ilustrujú situáciu štatistiky z výskumu Škola ako geto z roku 2009: rómske deti tvoria 60% špeciálnych škôl a 85% špeciálnych tried (na bežných školách). Vzhľadom k pokračujúcemu nedostatku presných údajov na národnej úrovni, sme odkázaní na výskumy menšieho rozsahu, prípadne jednotlivé prípadové štúdie. Každopádne však pri tak vysokom zastúpení rómskych detí v špeciálnych školách, teda de facto detí s diagnostikovaným mentálnym postihnutím, je jasné, že niekde je problém. Vláda síce na krátko tvrdila, že je to vysokou mierou incestu medzi Rómami, ale argumentovala pritom nezmyselnou štúdiou spred 30 rokov. Od tvrdenia teda rýchlo upustila.

Amnesty International už v roku 2008 upozornili na špeciálnu základnú školu v Pavlovciach nad Uhom. V tom čase mala škola asi 200 žiakov a až 99,5% z nich boli Rómovia. V roku 2007 inšpekcia na podnet starostu zistila 17 prípadov detí, ktoré nepatrili do špeciálnej školy a napriek tomu ju navštevovali. Tu je dôležité uviesť, že inšpekcia sa spravidla riadi formálnou kontrolou. Pri podrobnom skúmaní, rediagnostike detí a mapovania ich vývoja, by sme pravdepodobne vo väčšine prípadov zistili neoprávnené zaradenie do špeciálneho školstva.

Novou nádejou môže byť aktuálna spolupráca školskej inšpekcie s občianskym združením eduRoma. Spoločne vypracovali metodológiu pre jasnú identifikáciu segregačných praktík. V prvej fáze pôjde predovšetkým o odhaľovanie segregácie a nerovného zaobchádzania na bežných školách, formou zaraďovania Rómov do samostatných tried. Ďalším prirodzeným krokom by mohlo byť zameranie sa na systémovú úroveň a segregáciu už pri zápise do škôl.

Jednotlivé opatrenia však nemusia stačiť. Nestačí preradiť zopár detí do bežných škôl, kde jednoducho nebudú stíhať, lebo stratili čas v špeciálnej škole či triede. A rovnako nestačí zaradiť rómske deti do väčšinových škôl fyzicky a sledovať protesty rodičov. Náš vzdelávací systém potrebuje zásadné zmeny. Blížia sa parlamentné voľby, možno by sme nenávisť voči utečencom mohli v politických programoch vymeniť za reformu školstva. Je nutné sa zamyslieť nad systémom fungovania špeciálneho vzdelávania a či ho naozaj potrebujeme v tejto forme. Systém vytvárania tried na základe prospechu sa neosvedčil, v porovnávacích testoch PISA sme pod priemerom a klesáme. Ak skúsime vzdelávať inak, nemáme čo stratiť.  

Stanislav Daniel, projektový manažér pre oblasť Ľudské práva

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?